Układanie kostki brukowej w 5 krokach

Układanie kostki brukowej dla osób niezwiązanych z branżą może być czarną magią, dlatego przygotowując ten artykuł opisujemy przebieg prac, czyli zakres robót standardowego zlecenia układania kostki brukowej, wykonywanego przez firmę Brukarstwo

USŁUGI  NA 1,2,3 …. W ramach świadczonych kompleksowych usług przez naszą firmę wykonujemy:

1. Usługi brukarskie – zabudowy terenu z betonowej lub granitowej kostki brukowej
holland_big
– opaski dookoła posesji
– chodniki
– place manewrowe
– parkingi i drogi dojazdowe

2. Montaż Ogrodzeń

ogrodzenia– siatki i słupki leśne
– ogrodzenia panelowe
– murki ogrodzeniowe
– zabudowy z gazonów ogrodowych

 

3. Roboty Ziemne
backhoe-loaders-444-e-4x4-caterpillar2
– wykopy i nasypy
– utwardzanie i poziomowanie terenu 
– drogi dojazdowe z tłucznia betonowego

 

Jeżeli szukasz firmy wykonawczej dla swojej inwestycji zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń i umów się na bezpłatny pomiar oraz wycenę telefonicznie: 722 100 200 

Układanie kostki brukowej w 5 krokach przez firmę Brukarstwo

Krok 1
Wykonanie obmiaru wstępnego, ustalenie zakresu robót i kompleksowa wycena

Wykonanie pomiaru wstępnego, oględziny terenu, ustalenie zakresu prac, wybranie materiałów, a także przedstawienie wyceny i jej zaakceptowanie przez Klienta stanowi pierwszy etap usługi: układanie kostki brukowej,

Krok 02
Tyczenie poziomów, niwelacja terenu, zabudowa kanałów dla mediów

Tyczenie poziomów za pomocą niwelatora – nanosimy poziomy na szpilki i rozciągamy między nimi sznurek murarski. W ten sposób ustalamy granice zabudowy i linie w których biegną krawężniki lub obrzeża. Na tym etapie także ustalamy spadki. Kiedy mamy przygotowane poziomy, przystępujemy do korytowania, czyli maszynowego lub ręcznego zdjęcia odpowiedniej grubości  gruntu, zwykle jest to warstwa o grubości 25-50 cm. Jeżeli zajdzie taka potrzeba w zadowoleniach terenu wykonujemy zagęszczony grunt nasypowy.  Jeżeli wykonujemy kompleksowo usługę, na tym etapie układamy również kanały odwadniające i koryta pod np. przewody telekomunikacyjne.

Krok 03
Przygotowanie podbudowy pod zabudowę z kostki brukowej – ustawienie oporników

Na wykorytowanym terenie wykonujemy podbudowę spełniającą rolę warstwy nośnej. Na tym etapie również ustawia się krawężniki oraz obrzeża betonowe, na warstwie z chudego betonu, zamykające krawędzie wykonywanej zabudowy z kostki brukowej. Warstwa musi być rozsypana pomiędzy opornikami i tak wykonana aby był swobodny przepływ wód opadowych przez jej strukturę. Musi również być mrozoodporna (lód nie może zwiększać jej objętości lub unosić do góry) . Może to być pospółka, żwir lub tłuczeń o mieszanej frakcji – uziarnieniu. Podbudowę w zależności od potrzeb nanosimy warstwami, zagęszczając każdą warstwę przy pomocy ubijaka lub ciężkiego wibratora powierzchniowego.

Po zagęszczeniu, między ostatnią warstwą podbudowy a górną krawędzią nawierzchni, zgodnie z wytyczeniem za pomocą niwelatora musi zostać zachowany odstęp, który oblicza się biorąc pod uwagę: ok 5 cm podsypki, grubość kostki oraz około 1 cm na zagęszczenie.
Na przygotowane podłoże (podbudowę) nanoszona jest warstwa wyrównawcza tzw. poduszka lub podsypka cementowo-piaskowa z  chudziaka. Grubość warstwy wyrównawczej ustawiana jest pod sznurek murarski rozciągany między opornikami. W warstwie podsypki układane są co około 2 m listwy drewniane lub rury tak, aby leżały z jednakowym odstępem – 5 cm od górnych krawędzi ograniczeń bocznych. Po ułożonych w podsypce elementach przeciągamy łatę tak aby powstała zupełnie płaska ława z suchego betonu. Na wyrównaną podsypkę nie wolno wchodzić – musi być idealna!!!! Wyrównana płaszczyzna musi mieć to samo nachylenie, co późniejsza nawierzchnia z ułożonej kostki brukowej tzw. spadek.

Krok 04
Układanie kostki brukowej

Kostki brukowe powinny być ułożone swoją długością, prostopadle do kierunku ruchu i leżeć ok. 1 cm powyżej ostatecznego położenia nawierzchni. Kostki powinny być ułożone na przygotowanej podsypce zawsze równo co do wysokości, kątów i prostoliniowości spoin (pod sznur) z właściwym ich powiązaniem i dostateczną szerokością spoin (3÷5 mm), wynikającą z miary siatki kostek. Prostoliniowy przebieg spoin należy kontrolować co około 5 wyłożonych rzędów kostki. Występy dystansowe na kostce nie zastępują właściwej wielkości spoin.

Krok 05
Zagęszczenie i spoinowanie

Czysta i sucha nawierzchnia jest zagęszczana wibratorem powierzchniowym z osłoną z tworzywa sztucznego, aby nie spowodować zarysowania, zabrudzenia lub uszkodzenia kostek. Wibrowanie prowadzi się od brzegów w kierunku środka powierzchni, aż do uzyskania żądanego jej poziomu. Po wibrowaniu wypełniamy szczeliny piaskiem, przemiatając fugi. Zapełnianie szczelin powtarza się wielokrotnie, aż do dobrego zagęszczenia znajdującego się w nich piasku.

Układanie kostki brukowej  – dlaczego Brukarstwo  to dobry wybór? 

Układanie kostki brukowej w 5 krokachGwarancja na materiał: Kostka brukowa, obrzeża, krawężniki zakupione w naszej firmie to renomowany produkt firm takich jak: Polbruk, Libet, Budokrusz, Semmelrock. Kostka sprzedawana za pośrednictwem naszej firmy objęta jest gwarancją producenta, I gatunku, za pomocą nowych technologii w polskich fabrykach przez polskich producentów.
Gwarancja na wykonaną usługę: od wielu lat wykonujemy zabudowy z kostki brukowej oraz innych prefabrykatów betonowych, dlatego wykonując z największą starannością zabudowę z kostki, bierzemy pod uwagę możliwość pracy terenu lub wpływ warunków atmosferycznych na wykonaną usługę. Jeżeli uszkodzenie nawierzchni powstanie mimo właściwego użytkowania nawierzchni kostki brukowej, po analizie zakresu uszkodzenia, przyczynie i ustaleniu szczegółów uzgadniany jest z Klientem termin ewentualnej poprawki przez naszego przedstawiciela.

Zadzwoń i umów się na bezpłatny pomiar oraz wycenę telefonicznie: 782 100 200 

Obszar naszego działania: Kowal, Gostynin, Kutno, Płock, Włocławek, Baruchowo, Staroźreby, Gąbin, Pacyna, Sanniki, Drobin, Żychlin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.